1. Czym jest artroskopia? Czy artroskopia to operacja?
Artroskopia jest małoinwazyjną operacją leczenia stawów, która polega na wziernikowaniu ich wnętrza. Najczęściej wykonywanymi są artroskopie stawu kolanowego, ramiennego i skokowego. Za pomocą artroskopu wprowadzonego do stawu poprzez niewielkie otwory w skórze lekarz może ocenić struktury wewnątrzstawowe, m.in. chrząstkę stawową, więzadła, łąkotki, obrąbek stawowy, pierścień rotatorów. Artroskopia w odróżnieniu od klasycznej operacji to mniejsze ryzyko powikłań, krótszy pobyt w szpitalu i rehabilitacja, szybszy powrót do codziennych czynności.
2. W jakim celu wykonuje się artroskopię?
Artroskop pozwala na wykonanie licznych procedur operacyjnych, m.in. zszycie łąkotek, obrąbka, zrekonstruowanie więzadeł krzyżowych czy pierścienia rotatorów oraz w razie potrzeby pobranie materiału do badania histopatologicznego. Pod kontrolą artroskopu możemy leczyć złamania powierzchni stawowych, usuwać ciała obce czy wolne.
3. Czy artroskopia boli?
W trakcie artroskopii pacjent znajduje się pod wpływem znieczulenia, zatem sam zabieg nie jest bolesny. Jednakże, po wykonaniu artroskopii może pojawić się ból stawu, który był wziernikowany. Jest to normalne zjawisko wynikające z przeprowadzenia zabiegu na danym stawie. W okresie pooperacyjnym stosowane jest leczenie przeciwbólowe, które niweluje nieprzyjemne objawy.
4. Jak długo trwa artroskopia?
Ze względu na małą inwazyjność zabiegu czas trwania artroskopii jest krótki i wynosi zazwyczaj od 15 do 30 minut, a w przypadku zabiegów rekonstrukcyjnych do 1.5 godziny.
5. Jak przygotować się do artroskopii?
Pacjenta do artroskopii kwalifikuje ortopeda, który przed ustaleniem terminu zabiegu może zlecić wykonanie dodatkowych badań obrazowych (USG, RTG, MR) chorego stawu, aby lepiej poznać przyczynę objawów dolegających pacjentowi. Ponadto konieczne jest wykonanie podstawowych badań diagnostycznych takich, jak morfologia krwi, badanie układu krzepnięcia, poziom glukozy, jonogram, kreatynina i EKG. Niezbędne jest poinformowanie ortopedy kwalifikującego do zabiegu o współistnieniu chorób przewlekłych. Poza tym lekarz może zlecić przyjmowanie odpowiednich leków, które przygotują pacjenta do zabiegu lub odstawienie części z preparatów przyjmowanych na stałe – zwłaszcza takich, które hamują krzepnięcie krwi. Dodatkowo ważne jest wstrzymanie się od spożywania alkoholu i palenia papierosów przed zabiegiem. Do artroskopii należy zgłosić się na czczo. Rano w dniu zabiegu można spożyć leki przyjmowane na stałe przez pacjenta, jeśli lekarz nie zalecił innego postępowania.
6. Po artroskopii…
Dzięki małej inwazyjności zabiegu powrót do pełnej aktywności trwa krócej niż w przypadku klasycznych operacji ortopedycznych. W zależności od stawu poddanego artroskopii długość okresu rekonwalescencji i metody rehabilitacji mogą się różnić. Bezpośrednio po zabiegu konieczne będzie ograniczenie aktywności fizycznej oraz przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych i przeciwbólowych. Niezmiernie ważna jest pełna współpraca z profesjonalistami z naszej kliniki oraz przestrzeganie ich zaleceń doyczących okresu rekonwalescencji, aby jak najszybciej cieszyć się powrotem do pełnej sprawności fizycznej.