Bariatria i leczenie otyłości

lek. med. Bartosz Kowalewski
Chirurg bariatra
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalista chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej. Posiada ponad 20 lat doświadczenia w chirurgicznym leczeniu otyłości.

dr n. med. Michał Duchnik
Chirurg bariatra
Specjalista chirurgii ogólnej, od lat zajmujący się chirurgicznym leczeniem otyłości. Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz członek IFSO – Międzynarodowej Federacji Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej. Aktywnie promuje oraz edukuje pacjentów i lekarzy w zakresie chirurgicznego leczenia otyłości, przyczyniając się do wzrostu świadomości społecznej zagrożeń związanych z chorobą otyłościową.

lek. med. Maciej Kowański
Chirurg bariatra
Absolwent Wydziału Lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Odbył staż podyplomowy w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie. W trakcie studiów aktywnie działał w zarządzie Studenckiego Towarzystwa Naukowego PUM. Na co dzień pracuje w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej oraz Poradni Chirurgicznego Leczenia Otyłości SPWSZ w Szczecinie-Zdunowie.

mgr Aleksandra Pankowska
Dietetyk
Dietetyk kliniczny, specjalizujący się w leczeniu otyłości patologicznej. Absolwentka Technologii Żywności i Żywienia Człowieka oraz Studiów z zakresu dietetyki w Chorobach Wewnętrznych i Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Warszawie i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

mgr Justyna Wytracz
Psycholog
Psycholog ze specjalnością kliniczną, na co dzień współpracująca z pacjentami chorującymi na otyłość w różnym stopniu zaawansowania. Obejmuje opieką pacjentów na wszystkich poziomach leczenia bariatrycznego – przeprowadza kwalifikacje do operacji, wspiera na etapie przedoperacyjnym oraz pooperacyjnym. Ukończyła Roczne Studium Leczenia Zaburzeń Odżywiania (OCZO), Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach w I stopniu, a także szkolenie z zakresu traumy medycznej.

Agnieszka Drewnowska
Koordynator pacjenta bariatrycznego
Agnieszka zaplanuje oraz przeprowadzi Cię przez cały proces leczniczy – od pierwszej konsultacji, przez leczenie i kontrole pooperacyjne. Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz wsparcia, Agnieszka jest pierwszą osobą, z którą trzeba porozmawiać.
W naszej Klinice kompleksowo zajmujemy się leczeniem otyłości. Dedykowany Państwu zespół składa się z chirurgów bariatrycznych, dietetyka i psychologa, których wieloletnie doświadczenie przekłada się na skuteczność i efekty w walce z chorobą otyłościową. Pomagamy odmienić życie i dokonać niesamowitej metamorfozy – zaufały nam już setki pacjentów.
Specjalizujemy się w chirurgicznym leczeniu otyłości. Wykonujemy operacje bariatryczne zgodnie z najwyższymi standardami oraz przy użyciu nowoczesnych technik i narzędzi chirurgicznych, co w połączeniu z komfortową atmosferą, sprzyja rekonwalescencji i pozwala na maksymalizację efektów.
Prowadzimy pacjentów krok po kroku przez cały okres leczenia. Omawiamy sposoby leczenia chirurgicznego, pomagamy przygotować się do operacji oraz kontrolujemy pacjentów po zabiegach. Zajmujemy się także leczeniem otyłości bez użycia noża, jeśli nie kwalifikujesz się do operacji. Umów się już dziś i zacznij nowe życie bez otyłości! Oblicz swój współczynnik masy ciała (BMI, body mass index) i sprawdź, czy się kwalifikujesz.
BMI >40 — zdecydowanie jesteś naszym pacjentem, a najskuteczniejszym sposobem leczenie będzie operacja bariatryczna.
BMI 35-40 — prawdopodobnie jesteś naszym pacjentem — jeśli wystąpiły u Ciebie powikłania otyłości, niezbędna będzie operacja bariatryczna.
BMI <35 — masz jeszcze szansę pokonać otyłość bez noża — jeśli Twoje BMI jest większe niż 27, możemy spróbować farmakoterapii.
Pamiętaj, że chirurgiczne leczenie otyłości jest najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości III stopnia (BMI > 40) oraz otyłości II stopnia (BMI 35-40) przy współwystępowaniu powikłań otyłości (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, obturacyjny bezdech senny, zaburzenia lipidowe i wiele innych). Jeśli nie spełniasz tych kryteriów, w pierwszej kolejności należy podjąć próbę leczenia zachowawczego z pomocą dietetyka, psychologa oraz nowoczesnych leków. Sprawdź swoje BMI.
Otyłość
Otyłość to choroba przewlekła, która nie ma tendencji do samoistnego ustępowania i prowadzi do wielu powikłań. Większość przypadków otyłości wynika z nadmiernej podaży energii, jest magazynowana w komórkach tkanki tłuszczowej. Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej dostarcza około 7 000 kcal energii.
Globesity – otyłość jest światową epidemią XXI wieku. Odpowiada za 10–13% zgonów i prowadzi do skrócenia życia nawet o 5 do 20 lat. Co trzecia osoba z otyłością olbrzymią osiągająca BMI powyżej 40 kg/m² umiera w ciągu 10 lat. Otyłość wymaga specjalistycznego leczenia, ponieważ skraca długość oczekiwanego przeżycia w tzw. dobrym zdrowiu.
Nieleczona otyłość powoduje powikłania, które dotyczą praktycznie wszystkich narządów, od powikłań metabolicznych (cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, stłuszczenie wątroby), przez powikłania mechaniczne (choroby stawów, niewydolność żylna, nietrzymanie moczu), po niektóre nowotwory. Według danych WHO w Europie 35% przypadków choroby niedokrwiennej serca, 55% przypadków nadciśnienia tętniczego oraz aż 80% przypadków cukrzycy typu 2 wiąże się z występowaniem nadwagi i otyłości.
Czy masz wskazania do chirurgicznego leczenia otyłości?
Jeśli Twoje BMI wynosi więcej niż 40 kg/m², wówczas jest zalecana operacja bariatryczna, ponieważ stanowi ona najskuteczniejszą metodę leczenia otyłości patologicznej, niosącej realne ryzyko rozwoju poważnych powikłań zdrowotnych.
W przypadku BMI w przedziale 35-40 kg/m² spełnienie wyłącznie kryterium masy ciała jest niewystarczające. Jeśli jednak doszło już do rozwoju powikłań otyłości, także kwalifikujesz się do leczenia operacyjnego i zabieg taki jest zalecany.
Rodzaje wykonywanych zabiegów
Najczęściej wykonywanym zabiegiem (ok. 70% wszystkich operacji bariatrycznych) w Polsce i na świecie jest laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy). Operacja polega na wycięciu części żołądka, zmniejszając jego objętość o 70-80% (redukcja objętości z 2000-2500 ml do 100-150 ml). Dzięki temu pacjent osiąga uczucie sytości – operacja „sleeve” zapobiega przejadaniu się oraz zmniejsza odczuwanie głodu.
Drugim co do częstości wykonywania zabiegiem jest ominięcie żołądkowe, czyli laparoskopowy Roux-en-Y Gastric Bypass (ok. 30% wszystkich operacji bariatrycznych). Polega on na chirurgicznym wyłączeniu ze wchłaniania treści pokarmowej żołądka oraz części jelita cienkiego. W konsekwencji zmniejsza się ilość przyswajanych kalorii, przy pojawieniu się niewielkich zaburzeń wchłaniania.
Body contouring, czyli co zrobić z nadmiarem skóry po operacji bariatrycznej.
Znaczna redukcja masy ciała po chirurgicznym leczeniu otyłości często pozostawia po sobie defekt w postaci nadmiaru skóry pokrywającej powłoki ciała. Fałdy skórne tworzą się najczęściej na brzuchu. Powodują one nie tylko defekt natury estetycznej, ale także problemy medyczne, takie jak: odparzenia, dyskomfort podczas ćwiczeń i poruszania się oraz trudności w utrzymaniu higieny. Wraz ze wzrostem liczby wykonywanych procedur bariatrycznych, zwiększa się liczba osób wymagających chirurgicznej korekty powłok. Uważamy, że takie zabiegi stanowią naturalną kontynuację leczenia otyłości, chociażby przez wpływ na poprawę samooceny i komfortu życia. W takich sytuacjach należy rozważyć leczenie chirurgiczne.
Rodzaj operacji jest indywidualnie dobierany do pacjenta i zależy od: aktualnej masy ciała, uwarunkowań anatomicznych, nawyków żywieniowych oraz obecności specyficznych dla danego zabiegu przeciwwskazań.
Przebieg leczenia
- Konsultacja bariatryczna — pierwsza wizyta z lekarzem:
- analiza stopnia zaawansowania choroby otyłościowej,
- identyfikacja powikłań otyłości,
- wstępna kwalifikacja do leczenia chirurgicznego,
- wybór i omówienie rodzaju operacji,
- określenie zakresu wymaganych badań i konsultacji,
- wdrożenie farmakoterapii.
- Konsultacja dietetyka — pierwsza wizyta z dietetykiem:
- analiza składu ciała,
- pomiary antropometryczne,
- identyfikacja błędów żywieniowych,
- ilościowa i jakościowa ocena diety,
- przygotowanie żywieniowe do operacji bariatrycznej,
- omówienie schematu żywienia po zabiegu.
- Konsultacja psychologiczna — pierwsza wizyta z psychologiem:
- ocena stanu psychicznego i potencjalnych czynników ryzyka,
- identyfikacja myśli automatycznych i przekonań kluczowych pacjenta,
- identyfikacja roli jedzenia, masy ciała i obrazu ciała,
- ocena sytuacji psychospołecznej pacjenta,
- psychoedukacja dotycząca funkcji jedzenia, głodu fizjologicznego i emocjonalnego,
- pobudzenie świadomości dotyczącej procesu chirurgicznego leczenia otyłości.
- Konsultacja bariatryczna — kolejna wizyta z lekarzem:
- weryfikacja wymaganych badań i konsultacji specjalistycznych,
- ostateczna kwalifikacja do leczenia chirurgicznego,
- omówienie przebiegu operacji, procedur okołooperacyjnych.
- Konsultacja dietetyka — kolejna wizyta z dietetykiem:
- kontrola pomiarów,
- identyfikacja błędów żywieniowych,
- ilościowa i jakościowa ocena diety,
- indywidualne szkolenie żywieniowe,
- bariatryczne „tips&tricks”.
- Konsultacja psychologa — kolejna wizyta z psychologiem:
- wsparcie pacjenta w procesie przedoperacyjnym,
- poznanie oczekiwań pacjenta do pooperacyjnych efektów leczenia,
- restrukturyzacja poznawcza dotycząca roli jedzenia,
- zwiększenie świadomości doświadczanych emocji i ich związku z nadmiernym jedzeniem,
- pobudzenie motywacji do wdrażania prozdrowotnych zmian w stylu życia.
- Kontrola pooperacyjna — wizyta z lekarzem, dietetykiem i psychologiem:
- kontrola i omówienie wyników badań,
- ocena postępów redukcji masy ciała,
- korekta nawyków żywieniowych,
- farmakoterapia otyłości / przedłużenie recept.
Agnieszka, koordynator pacjenta bariatrycznego: +48 721 606 262.
Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy)
od 23 500 zł
Laparoskopowe ominięcie żołądka (gastric bypass)
od 25 500 zł
Laparoskopowa operacja rewizyjna — konwersja resekcji żołądka na bypass żołądkowy
od 27 500
konsultacja przedoperacyjna i kwalifikacja
350 zł
Ceny zawarte w cenniku mogą ulec zmianie. Niniejszy cennik nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.