Endoskopowa operacja kręgosłupa w Szczecinie 

Operacje kręgosłupa zwykle budzą wiele obaw wśród pacjentów. Kojarzą się z niebezpieczeństwem powikłań i ogromnym bólem w trakcie długotrwałej i trudnej rekonwalescencji. I długo tak to wyglądało, jednak medycyna bardzo szybko rozwija metody leczenia także w obszarze chirurgii. Dziś już coraz rzadziej wykonuje się tradycyjne operacje kręgosłupa, które wymagały dużego nacięcia skóry, przemieszczenia mięśni i inwazyjnego dostępu do urażonego obszaru. W naszej klinice stosujemy metody o wiele mniej inwazyjne i dużo bezpieczniejsze dla pacjenta. W przeprowadzaniu endoskopowych operacji kręgosłupa specjalizuje się doktor Maciej Domin, który zawodowo od dawna związany jest z chirurgią kręgosłupa.
Wykonuje zarówno operacje klasyczne jak i zabiegi małoinwazyjne – MISS (Minimal Invasive Spine Surgery), które aktualnie szczególnie znajdują się w obrębie jego zainteresowań. Specjalizuje się w zabiegach z użyciem endoskopu oraz minimalnych z zastosowaniem mini retraktorów (QUADRANT MEDTRONIC) – służących  do uwidocznienia miejsca operowanego i całkowicie redukujących zniszczenia tkanek pacjenta, jak to ma miejsce w chirurgii otwartej. W zakresie chirurgii małoinwazyjnej wykonuje m.in. procedury dyscektomii, odbarczenia stenozy kostnej, oraz zastosowanie dedykowanych implantów kręgosłupowych. W ramach doskonalenia technik małoinwazyjnych Dr Maciej Domin odbywał szkolenia i praktykował w wielu ośrodkach zagranicznych, m.in. w RIWO SPINE WOLF Academy, Medtronic Academy Leiden Holandia, Niemczech oraz GLOBUS CENTER w Stanach Zjednoczonych.
Jak sam mówi, wielu pacjentów ze schorzeniami kręgosłupa kwalifikuje się do zabiegu z wykorzystaniem tej innowacyjnej metody leczenia właśnie dzięki niewielkiej ingerencji w organizm – endoskop umożliwia lekarzom dostęp do wnętrza ciała pacjenta za pomocą małego, elastycznego wziernika – endoskopu. I choć endoskop wykorzystywany jest w różnych dziedzinach medycyny, jednak to operacje kręgosłupa są jednym z najważniejszych zastosowań.

JAK PRZEBIEGA ENDOSKOPOWA OPERACJA KRĘGOSŁUPA?

W skrócie – przed samą operacją pacjent zostaje poddany znieczuleniu ogólnemu lub miejscowemu, w zależności od złożoności procedury. Następnie chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w skórze, przez które wprowadza endoskop do miejsca operacji. Kamera endoskopowa przesyła obrazy na monitor, co umożliwia chirurgowi dokładne zbadanie obszaru problemowego, precyzyjne zlokalizowanie uszkodzenia i przeprowadzenie niezbędnych napraw.

Kiedy uszkodzenia zostaną zidentyfikowane, chirurg może użyć innych instrumentów endoskopowych, takich jak mikronarzędzia lub laser, aby naprawić lub usunąć uszkodzenie Dzięki precyzyjnemu sterowaniu, chirurg może dokładnie manipulować wewnątrz ciała pacjenta, minimalizując ryzyko uszkodzenia innych struktur.

DLACZEGO WARTO?


Pierwszą korzyścią jest mniejsze ryzyko powikłań. Dzięki endoskopii, lekarze mają dostęp do kręgosłupa za pomocą niewielkiego nacięcia skóry, co ogranicza ryzyko infekcji i innych powikłań związanych z tradycyjnymi operacjami.

Pacjent też dzięki temu dużo szybciej wraca do sprawności. Z naszego doświadczenia wynika, że pacjenci, którzy przeszli u nas endoskopową operację kręgosłupa, często wykazują krótsze okresy rekonwalescencji i szybszy powrót do codziennych aktywności. To oznacza, że mogą wrócić do pracy i normalnego życia znacznie wcześniej niż w przypadku tradycyjnych operacji.

Ten rodzaj zabiegu ma również mniejszy wpływ na mięśnie i tkanki usadowione wokół kręgosłupa. Tradycyjne operacje często wymagają przemieszczenia mięśni, co może prowadzić do długotrwałego bólu i ograniczenia ruchomości. Dzięki endoskopii doktor Maciej może minimalizować wpływ na mięśnie i tkanki, co prowadzi do mniejszych dolegliwości pooperacyjnych.
I jak podkreśla – nie należy zapominać o estetyce – dzięki mniejszym, zaledwie kilkumilimetrowym nacięciom skóry, blizny są znacznie mniejsze i mniej widoczne niż po tradycyjnych operacjach. To jest szczególnie ważne dla pacjentów, którym zależy na uniknięciu dużych, szpecących śladów.

Endoskopowa operacja kręgosłupa to zatem innowacyjna metoda leczenia, która przynosi wiele korzyści dla pacjentów. Mniejsze ryzyko powikłań, szybszy powrót do normalności, mniejszy wpływ na mięśnie i tkanki oraz niewątpliwa estetyka to tylko niektóre z nich.
Jeśli masz problemy z kręgosłupem i zastanawiasz się nad operacją, warto skonsultować się z doktorem MACIEJEM DOMINEM i dowiedzieć się więcej o innowacyjnych możliwościach, jakie daje endoskop.