Alloplastyka
Oferujemy m.in. zabiegi alloplastyki stawów (inaczej endoprotezoplastyki), które przeprowadzamy w nowoczesnej klinice przy użyciu światowej jakości sprzętu medycznego. Lekarze Ortho Expert posiadają specjalistyczną wiedzę, którą potwierdzają certyfikaty z odbytych szkoleń. Kładziemy nacisk na indywidualne podejście do pacjenta i dbałość o samopoczucie rekonwalescenta w czasie pooperacyjnym. Nasze wieloletnie doświadczenie w alloplastyce pozwala oferować zabiegi na najwyższym poziomie.
Dlaczego warto z nami współpracować
Alloplastyka to operacja, którą przeprowadza się w leczeniu choroby zwyrodnieniowej – stawy w związku z upływem lat, na skutek urazu lub innych chorób ulegają uszkodzeniu, co powoduje odczuwanie bólu u pacjenta i problemy z poruszaniem się.
W naszej klinice endoprotezoplastyka, jak i inne zabiegi, wykonywana jest w najnowocześniejszej sali operacyjnej w całym województwie zachodniopomorskim. Dzięki najlepszym szczecińskim specjalistom ortopedii i traumatologii narządów ruchu oraz wykorzystywanym przez nich implantom renomowanych producentów, zapewniamy najlepsze wyniki leczenia. Dbamy o ustąpienie nieprzyjemnych dolegliwości i powrót do bezproblemowego funkcjonowania.
Naszym priorytetem jest zredukowanie stresu przedoperacyjnego i zapewnienie bezpieczeństwa podczas zabiegu i hospitalizacji. Zajmujemy się i opiekujemy pacjentem także w okresie rekonwalescencji. Zazwyczaj w procesie powrotu do pełnej zdolności niezbędna jest rehabilitacja, o którą odpowiednio dbają nasi fizjoterapeuci.
Umów wizytęFAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Przy nasilających się bólach stawów, powodujących dużo dyskomfort w funkcjonowaniu, należy bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty. Najczęstszymi diagnozami takich dolegliwości są: choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, reumatoidalne zapalenie stawów, martwica głowy kości udowej. W bardziej poważnych przypadkach, gdy nastąpiło “zużycie” się stawu, konieczna jest alloplastyka.
W czasie przygotowań do operacji nie powinno się zażywać środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, wpływających na krzepliwość krwi. W niektórych przypadkach może być konieczna utrata wagi i wprowadzenie specjalnych ćwiczeń. Przyda się także wcześniejsza nauka chodzenia o kulach. Przed zabiegiem pacjent będzie musiał wykonać wskazane przez lekarza badania, m.in. morfologię krwi, badanie poziomu elektrolitów, badanie nerek i wątroby, analizę moczu.
Alloplastyka to operacja, podczas której usuwa się staw (lub jego część) i wstawia endoprotezę stawu biodrowego lub kolanowego. Może być całkowita lub połowiczna – w zależności od stopnia zmian zwyrodnieniowych.
Jak każdy zabieg operacyjny, alloplastyka niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia i powikłań. Statystycznie jednak występują one w niewielkim procencie, a korzyści, które dostarczają pacjentowi przynoszą ulgę w codziennym funkcjonowaniu. Bóle przestają być dokuczliwe i zwiększa się zakres ruchu danego stawu.
Przeciwwskazania do operacji stanowią m.in. infekcje, stany zapalne w jamie ustnej i drogach moczowych, choroby neurologiczne, choroby tarczycy, żylaki, niewydolność nerek lub wątroby i choroby płuc. O wszystkich chorobach i dolegliwościach powinno się poinformować lekarza na wywiadzie przed operacją, aby odpowiednio dopasować metodę leczenia i zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.
Powrót do pełnej sprawności zazwyczaj trwa ok. trzech miesięcy. Wszystko zależy jednak od wcześniejszego stanu zdrowia pacjenta, przebiegu operacji i postępu późniejszej rehabilitacji.
M.in. uszkodzenia naczyń krwionośnych, alergia na tworzywo, z którego została wykonana proteza, ból, obrzęk, zakrzepica, infekcje, nierówność kończyn.
Tak, po przebytym zabiegu będzie konieczna rehabilitacja z pomocą specjalisty. Na początku będzie skupiona na odbudowie siły mięśniowej. W początkowej fazie należy oszczędzać operowany staw. Razem z ustępowaniem bólu, ćwiczenia będą coraz bardziej zaawansowane. Fizjoterapeuta będzie dążył do pionizacji, czyli stawianiu pacjenta i uczenia go chodzenia o kulach. W ciągu całego okresu rehabilitacji należy zapobiegać przed możliwym pojawieniem się powikłań, np. obrzęku. W późniejszym czasie w powrocie do pełnej sprawności pomocne będzie również pływanie.
Po kilku dniach spędzonych w klinice pacjent zostaje wypisany do domu. Musi pamiętać o wszystkich zaleceniach od lekarzy i fizjoterapeutów. Trzeba nauczyć się siadać i wstawać w odpowiedni sposób, spać w dobrej pozycji, unikać schylania się i nie wykonywać nagłych ruchów. Przydatne będą także urządzenia pomagające w życiu codziennym, np. uchwyty montowane w kabinie prysznicowej czy nakładka rehabilitacyjna na toaletę. Wszystkie zalecenia zostaną przekazane pacjentowi i jego najbliższym przez lekarza przy wypisie.