Chirurgia ortopedyczna
Nasi ortopedzi i traumatolodzy zajmują się schorzeniami układu ruchu – m.in. przeprowadzając zabiegi ortopedyczne. Są one konieczne, jeśli leczenie farmakologiczne i rehabilitacja nie przynoszą efektów. Dzięki operacjom pacjenci mają możliwość powrotu do zdrowia i pełnej sprawności. W ramach chirurgii ortopedycznej wykonujemy m.in. artroskopię, alloplastykę, rekonstrukcję więzadeł.
Chirurgia ortopedyczna
Chirurgia ortopedyczna to dziedzina, która wraz z chirurgią urazową zajmuje się chorobami i urazami narządów ruchu i układu więzadłowo-stawowego. Należą do nich m.in. złamania kości, zwyrodnienia, skręcenia i zwichnięcia stawów. Gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych efektów, konieczne są operacje. Odpowiednie przygotowanie do nich może zająć nawet kilka miesięcy. Najpierw konieczne jest wyleczenie pozostałych chorób u pacjenta, dobrze jest również zastosować rehabilitację przedoperacyjną, dzięki której powrót do pełnej sprawności będzie łatwiejszy. Coraz częściej przeprowadza się także zabiegi wstawiania endoprotez. Dzięki postępowi technologicznemu również w medycynie możliwe jest wykonywanie zabiegów metodą małoinwazyjną, np. artroskopia biodra czy stawu łokciowego. Każda ingerencja w układ kostny i tkanki miękkie wymaga zabezpieczenia odpowiedniej ilości krwi, która może okazać się niezbędna do przetoczenia. Zabiegi trwają od jednej do kilku godzin. Pacjent musi pozostawać pod stałą kontrolą personelu medycznego.
Chirurgia urazowa – traumatologia
Traumatologia to dziedzina bardzo blisko powiązana z ortopedią. Inaczej nazywana jest chirurgią urazową. Zajmuje się leczeniem osteoporozy, reumatyzmu, a także operacjami m.in. wieloodłamowych trzonów kości długich, złamań dostawowych, miednicy, stawów, tkanek i więzadeł. Diagnostyka opiera się głównie na badaniach laboratoryjnych, fizykalnych i obrazowych, np. ultrasonograficznym, rentgenowskim, rezonansie magnetycznym czy tomografie komputerowym. Na ich podstawie traumatolog może określić sposób leczenia – doraźny lub długotrwały. Bardzo często współpracuje z fizjoterapeutami. Może przepisać także leki lub zastrzyki. Głównym problemem zgłaszających się pacjentów do tego specjalisty są złamania, a także podatne na urazy, osłabione kości. Ostre urazy kończyn leczone są przy wykorzystaniu nowoczesnych, najlepszej jakości implantów. Również pacjenci cierpiący na zaburzenia czucia i napięcia mięśniowego czy ruchowego powinni udać się do traumatologa.
Leczenie chirurgiczne
Niezależnie od schorzenia, do każdego zabiegu należy się odpowiednio przygotować, kluczowe jest również wyleczenie innych chorób. Lekarz wykona ocenę przedoperacyjną, podczas której może zalecić wykonanie dodatkowych badań. Odpowiednie ćwiczenia od rehabilitanta pozwolą wzmocnić stawy i pomogą w szybszym powrocie do zdrowia. W dniu operacji pacjent może zostać poproszony o wstrzymanie się od jedzenia i picia. Ból pooperacyjny jest naturalnym zjawiskiem, jednak istnieją sposoby na jego złagodzenie. Specjaliści zadbają także o okres rekonwalescencji, aby chory mógł jak najszybciej i w dobrej kondycji wrócić do sprawności fizycznej.
Umów wizytę