Dzieci — konsultacje
W ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka należy odbyć kilka podstawowych wizyt lekarskich. W ten sposób nadzoruje się i obserwuje, czy rozwój u małego człowieka następuje prawidłowo. Konieczna jest nie tylko wizyta u internisty, ale także u specjalistów. Harmonogram i zakres działań w tej sprawie jest ustalony przez Ministra Zdrowia, w rozporządzeniu w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej.
Ortopeda dziecięcy Szczecin
Wizyta dziecka u ortopedy powinna mieć miejsce już w pierwszych tygodniach życia. W tym okresie stawy są najbardziej plastyczne. Badanie ma na celu sprawdzenie, czy u noworodka nie występują wady wrodzone, a także nieprawidłowe ustawienie stawów (dysplazja stawów biodrowych). Do potwierdzenia diagnozy wykonuje się badanie USG. Specjalista musi również ocenić rozwój fizyczny i ruchowy, przeprowadzić pełny wywiad z rodzicami. Ważne jest uzyskanie przez lekarza informacji odnośnie do przebiegu ciąży i porodu, gdyż pojawiające się w tym czasie problemy także mogą mieć wpływ na pojawiające się wady. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na wprowadzenie leczenia zachowawczego. Pierwsze badanie zwykle trwa dłużej niż kolejne. Wynika to z tego, że lekarz musi stworzyć kartę z dokumentacją, aby móc obserwować i kontrolować dalszy rozwój.
Kolejne wizyty
Następną wizytę dobrze odbyć, gdy dziecko zacznie chodzić, około 2. roku życia. Lekarz oceni, czy mały pacjent prawidłowo stawia stopy i pomoże dobrać odpowiednie pierwsze obuwie. Podstawowy chód wyrabia się właśnie do drugich urodzin. Jest on niedojrzały, więc zauważalne nieprawidłowości nie powinny jeszcze budzić niepokoju. Specjalizuje się do 6. roku życia. Wtedy również wskazane jest odwiedzenie specjalisty, gdyż mogą pojawiać się i nasilać bóle wzrostowe.
Pomiędzy 11. a 13. rokiem życia należy zgłosić się na kolejne badania. Dziecko powinno być już w okresie drugiego bólu wzrostowego i mogą występować u niego anomalie rozwojowe. Wtedy też najczęściej dochodzi do deformacji kręgosłupa (np. skolioza, czy klifoza piersiowa) i do deformacji stóp. Jest to ostatnia chwila na rehabilitację, pozwalającą skorygować wady.
Najczęstsze schorzenia
Do najczęstszych schorzeń występujących u dzieci możemy zaliczyć m.in.:
- skoliozę – skrzywienie kręgosłupa, najczęściej na wysokości lędźwi lub odcinku piersiowym. Powstaje w najintensywniejszych okresach wzrostu i można ją rozpoznać po niesymetrycznym ułożeniu łopatek.
- kifozę piersiową – wygięcie kręgosłupa ku tyłowi.
- lordozę – wygięcie kręgosłupa do przodu, w dolnym odcinku pleców. Nieleczona może prowadzić nawet do artretyzmu.
Należy obserwować dziecko od pierwszych dni życia, a w razie wątpliwości udać się do specjalisty. Bardzo istotną kwestią jest symetryczność ruchów, sposób stawiania stóp i kształt kręgosłupa. Póki człowiek jest w fazie wzrostu, można korygować jego schorzenia mało inwazyjnymi sposobami. Nieleczone mogą prowadzić do konieczności przeprowadzania zabiegów w starszym wieku, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Zwracając od początku uwagę na prawidłową postawę, można ukształtować u dziecka dobre nawyki w poruszaniu się, jak i podczas siedzenia.
Umów wizytę