Kolano
Konsultacje
Klinika Ortho Expert przeprowadza konsultacje m.in. dotyczące dolegliwości stawu kolanowego.
Jest to największy staw u człowieka, stabilizuje kości podudzia, jest niezbędny do codziennego funkcjonowania. Aby dobrze ocenić jego stan, lekarz może zlecić badanie USG. Doskonale widać na nim miękkie części przegubu – więzadła, łąkotkę, torebkę stawową. Wykwalifikowani ortopedzi i fizjoterapeuci Ortho Expert mają bogate, wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie i wykonali już wiele zabiegów kończyn dolnych.
Staw kolanowy – urazy
Staw kolanowy łączy trzy elementy – kość udową, piszczelową oraz rzepkę. Razem z aparatem więzadłowym i łąkotkami są głównymi elementami prawidłowo funkcjonującego układu. Ze względu na swoją budowę, często ulega urazom – skręceniu lub zwichnięciu.
Skręcenie to przekroczenie zakresu ruchu w stawie, podczas którego następuje uszkodzenie jednostki mięśniowo-ścięgnistej. Towarzyszy mu najczęściej ból, obrzęk lub krwiak.
W przypadku ciężkich skręceń niezbędne może się okazać leczenie operacyjne.
Z kolei podczas zwichnięcia dochodzi do przerwania więzadeł wraz ze strukturami sąsiednimi. Konieczne jest nastawienie stawu, a jeśli nie jest możliwe, wykonuje się zabieg operacyjny. Następnie zostaje unieruchomiony za pomocą gipsu. U dziewcząt może dojść do zwichnięcia rzepki, np. po wcześniejszym urazie kolana. W niektórych przypadkach wymagają operacji, w łagodniejszych wystarczy nastawienie i punkcja.
Badania
Konsultacja ortopedyczna zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. Następnie lekarz ogląda chorego w pozycji stojącej i leżącej. Ocenia m.in. obrysy tkanek miękkich i obecność żylaków.
Część właściwa badania rozpoczyna się oceną zakresów ruchu. Lekarz może zlecić również wykonanie USG. Wskazaniami mogą być np. odczuwalny ból, przebyte urazy, obrzęk, reumatoidalne zapalenie stawów. Obraz ultrasonograficzny pozwala na postawienie diagnozy, takiej jak uszkodzenie ścięgien czy łąkotek.
W razie potrzeby postawienia dokładniejszego rozpoznania urazu można wykonać dodatkowo RTG, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.
Leczenie
Podjęte leczenie zależne jest od stanu zdrowia pacjenta. Wpływ na nie ma stan ogólny, wielkość urazu, wcześniejsza aktywność i rodzaj wykonywanej pracy. W przypadku uszkodzeń więzadeł krzyżowych zazwyczaj konieczna jest operacja.
Leczenie zachowawcze można zastosować z kolei w przypadku więzadeł pobocznych. Jeśli chodzi o łąkotki, najczęściej stosowana jest artroskopia stawu kolanowego. Terapia stawów kolanowych jest trudna, w najcięższych przypadkach całkowite wyleczenie bywa niemożliwe lub wiąże się z powikłaniami w przyszłości.
Dbanie o stawy jest niezwykle ważne, aby mogły jak najdłużej poprawnie działać i pomagać w codziennym funkcjonowaniu. Zużywanie się stawów jest naturalne, jednak można wprowadzić w życie działania profilaktyczne. Przed każdą aktywnością fizyczną rozgrzewka jest elementem kluczowym, a w wypadku każdej kontuzji lub utrzymującego się uciążliwego bólu, niezbędna jest wizyta u specjalisty.
Operacje kolana
W ramach operacji stawów kolanowych lekarze specjaliści Ortho Expert wykonują m.in.: alloplastykę stawu kolanowego, alloplastykę jednoprzedziałową, artroskopię, rekonstrukcję więzadeł krzyżowych, operacyjne leczenie niestabilności rzepki, leczenie uszkodzeń chrząstki stawowej stawu kolanowego. W czasie rekonwalescencji fizjoterapeuci pracujący w klinice dbają o pomyślny powrót pacjentów do pełnej sprawności.
Leczenie zachowawcze czy zabieg
Po konsultacji lekarskiej i dokładnym wywiadzie lekarz podejmuje decyzje co do dodatkowej diagnostyki lub jeśli nie jest konieczna, ustala sposób leczenia. Niektóre urazy związane z kolanem nie wymagają operacji. Jednak w wypadku zużycia lub zniszczenia stawu (np. na skutek choroby zwyrodnieniowej), takie działania bywają konieczne. Wskazaniem do zabiegu może być także ból, przewlekły stan zapalny i przebyte urazy.
Przebieg operacji
W zależności od potrzeby anestezjolog może zdecydować o znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Sam zabieg nie powinien trwać dłużej niż 2 godziny. Wykonywany jest zawsze od przedniej strony – pozwala to na dokładne oględziny. Podczas operacji stawu kolanowego usunięta zostaje chrząstka, zmiany kostne i łąkotka. Przygotowuje się kość do wstawienia i przymocowania protezy. Jej wybór jest uwarunkowany postępowaniem zmian na danym obszarze. Po zespoleniu obu części zakłada się szwy.
Każda ingerencja w ludzkie ciało może nieść za sobą ryzyko powikłań. Aby zamierzony efekt został osiągnięty, konieczna jest odpowiednia fizjoterapia i ćwiczenia oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Po wyjściu z kliniki konieczna jest dalsza rehabilitacja i nauka funkcjonowania ze zoperowanym stawem.
Rodzaje zabiegów
W zależności od powodu, przeprowadzenia operacji i dokładnego umiejscowienia problemu, w przypadku stawu kolanowego można przeprowadzić m.in. alloplastykę, artroskopię, rekonstrukcję więzadeł.
Większość uszkodzeń można leczyć z wykorzystaniem artroskopu – układu optycznego z powiększającą kamerą. W celu jego użycia należy zrobić dwa ok. 5 cm nacięcia skóry. Sprawdza się przy uszkodzeniach rzepki, łąkotek i chrząstek, a także złamaniach śródstawowych i infekcjach.
Alloplastyka, czyli inaczej endoprotezoplastyka, polega na wymianie chorego stawu (jego części lub całego) na sztuczny. Przed zabiegiem należy wykonać badanie obrazowe (tomograf komputerowy bądź rezonans magnetyczny) stawu kolanowego, biodrowego i skokowego. Pozwoli to na wyznaczenie osi mechanicznej kończyny. Siła działająca na protezę musi rozkładać się równomiernie, aby nie doprowadzić do przeciążenia.
Rekonwalescencja
Przez pierwsze dni stosuje się środki przeciwbólowe oraz okłada kolano lodem, aby zeszła opuchlizna. Nie można przeciążać operowanego stawu, w tym celu chodzenie powinno odbywać się o kulach. Zastosowana rehabilitacja zależy od wykonanej operacji i jej przebiegu. Po niektórych zabiegach można rozpocząć ćwiczenia już w ciągu pierwszej doby. Fizjoterapeuta do każdego pacjenta i jego przypadku podchodzi indywidualnie. Czas powrotu do pełnej sprawności trwa od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Bezwzględnie należy stosować się do wszystkich wydanych zaleceń, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań.
Umów wizytę