Konsultacje ortopedyczne

Na konsultację do lekarza ortopedy warto wybrać się, gdy doskwierający ból jednego  z narządów ruchu jest dotkliwy i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu; przy wadzie postawy, przebytych urazach lub cierpieniu na osteoporozę. Diagnostykę można zacząć od wizyty u internisty, aby upewnić się, że opinia specjalisty jest niezbędna. Dobrze jest skierować się po pomoc zawsze, gdy zauważymy coś niepokojącego w swojej postawie. W przypadku młodszych pacjentów, poza obowiązkowym badaniem w pierwszym miesiącu życia, warto przeprowadzić kolejne, gdy dziecko zacznie raczkować, a następnie, gdy będzie już chodzić.

Przebieg wizyty

Każda konsultacja z ortopedą rozpoczyna się od wywiadu medycznego. Należy się do niego odpowiednio przygotować – każdy szczegół może mieć znaczenie. Od rozmowy zależy również dalszy przebieg badania. Lekarz musi poznać stan zdrowia chorego, jego dolegliwości, występujące choroby i przyjmowane leki. Znaczenie mogą mieć również schorzenia w rodzinie pacjenta. Należy przynieść ze sobą posiadane, wcześniej wykonane obrazowe badania ortopedyczne, a także karty leczenia szpitalnego (jeśli takie wystąpiło). 

Następnie rozpoczyna się badanie przedmiotowe: obserwacja sposobu chodzenia, położenia kończyn, wykonywania różnych czynności. Sprawdza się również siłę mięśniową pacjenta. Ważny jest stan kręgosłupa i całego szkieletu, ze względu na mogące występować schorzenia. Dla uzyskania dokładnego obrazu, w zależności od potrzeby pacjent może zostać skierowany na wykonanie zdjęcia RTG, badanie USG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Pomocne w diagnozie mogą być również artrografia i artroskopia.  W zależności od występującego problemu każda wizyta może przebiegać inaczej. Lekarz może zadecydować o terapii farmakologicznej, unieruchomieniu kończyny, lub o operacji. Często konieczna jest również rehabilitacja, fizjoterapia, bądź specjalne ćwiczenia.

Czas trwania

Ciężko przewidzieć, ile czasu zajmie diagnostyka. Pierwsza wizyta zazwyczaj jest zdecydowanie dłuższa, ze względu na dogłębne poznanie dolegliwości pacjenta, historii jego leczenia i chorób występujących w rodzinie. Samo badanie, w zależności od problemu, również może mieć różną długość. Odpowiednie przygotowanie może znacznie je skrócić. Warto wypisać sobie kluczowe informacje, aby o niczym nie zapomnieć i zabrać ze sobą całą dokumentację dotyczącą problemu. Kontrola u ortopedy, jak w przypadku każdego innego lekarza, może wywoływać stres. Jest on niepotrzebny, bo udając się do specjalisty, pacjent powinien mieć pewność, że wszystko zostanie mu dokładnie wytłumaczone i oddaje swoje zdrowie w dobre ręce.

Sposób leczenia ortopedycznego i jego długość zależy od wielu czynników. Na niewielkie wady pomóc może noszenie odpowiednich wkładek do butów. Przy poważnych chorobach, gdzie wymagany jest zabieg, powrót do zdrowia będzie trwał zdecydowanie dłużej. W takich wypadkach należy odpowiednio przygotować się do operacji i zadbać o czas rekonwalescencji. Niezbędna będzie także rehabilitacja, specjalistyczne ćwiczenia, czy fizjoterapia w postaci masaży.

Umów wizytę