Łękotka
Konsultacje
Łąkotka zwana inaczej łękotką to włóknisto – chrzęstne struktury stawu kolanowego. Są one niejako „poduszkami”, których zadaniem jest przenoszenie obciążeń, jak również i absorbowanie wszelkiego rodzaju wstrząsów i drgań. Struktury te sprawiają, że staw jest zwarty i stabilny, a kiedy dochodzi do ich uszkodzenia, pojawia się niestabilność, która dalej w konsekwencji może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Jakie są objawy? Jak wygląda konsultacja kwalifikująca do zabiegu?
Główne objawy
Uszkodzenie łąkotki pojawia się przede wszystkim pod wpływem nagłego prostowania lub przeprostu kolana w trakcie aktywności fizycznej, a u osób starszych, gdzie struktury są osłabione, nawet w trakcie zwykłych czynności. Bóle po stronie bocznej lub przyśrodkowej kolana, które nasilają się po wysiłku lub tuż po nim. Do tego ograniczony zakres ruchu, brak możliwości wykonania pełnego zgięcia lub pełnego wyprostu, zablokowanie ruchu kolana, jego spuchnięcie czy też charakterystyczne przeskakiwania i uczucie niestabilności stawu kolanowego. Mając tego typu objawy, z całą pewnością warto powziąć odpowiednie działania, aby jak najszybciej zdiagnozować problem i wdrożyć ewentualne leczenie. Aby mieć pewność, że struktury zostały naruszone, a łąkotka nie spełnia swoich zadań, konieczne jest wykonanie badania obrazowego w formie USG lub MRI, które wskaże typ uszkodzenia tego miejsca, pozwalając jednocześnie wdrożyć odpowiednie leczenie.
Rehabilitacja czy operacja?
Decydując się na wizytę w naszej klinice, kluczowym elementem jest konsultacja, która ma na celu określić, z jakim problemem mamy do czynienia. Przeprowadzając wywiad, a następnie dokonując badania manualnego zakończonego badaniem obrazowym, jasno można określić problem i stopień jego zaawansowania. W zależności od tego, jak wygląda intensywność uszkodzenia, taką też należy wdrożyć formę leczenia. W przypadku mniejszych problemów z łąkotką lub po wcześniej odbytej operacji kolana stosuje się rehabilitację. W sytuacji zaś, gdy problem kwalifikuje się na operację, wówczas taką właśnie należy przeprowadzić, informując przy tym pacjenta o wszelkich możliwych do wystąpienia skutkach ubocznych.
Wybór kliniki
Bez wątpienia wybór odpowiedniej kliniki ma bardzo istotne znaczenie, jeśli w grę wchodzi efektywność przeprowadzonej operacji. To miejsce powstało z myślą o tym, aby móc spełniać Państwa potrzeby, oczekiwania i wymagania. Jesteśmy tutaj po to, by nasi lekarze, najwyższej jakości sprzęt, a do tego i nowoczesne technologie pozwoliły uzyskać zamierzone efekty, bez skutków ubocznych. Wierzymy, iż w kwestii leczenia łąkotki jesteśmy w stanie wykonać pracę tak, aby przywrócić kolanu dawniejszą stabilność i siłę. Stawiamy na jakość świadczonych usług, bo ona jest dla nas nadrzędna. Zapraszamy serdecznie na konsultację w celu zdiagnozowania problemu i zaproponowania najlepszej metody leczenia.
Operacje
Ból kolana znacząco może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Główną przyczyną takiego stanu może być problem z łąkotką. W żadnym wypadku nie można tego bagatelizować, gdyż nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń. Jak więc wygląda operacja łąkotki? Jak należy się do niej przygotować? Jak długo trwa proces powrotu do pełnej sprawności?
Czym jest łąkotka?
Łąkotka jest to elastyczna, chrzęstno – włóknista struktura, która znajduje się we wnętrzu stawu kolanowego, między kością udową, a piszczelową. Wyróżnić możemy dwie łąkotki – przyśrodkową, która znajduje się od wewnętrznej strony i boczną, która mieści się od strony zewnętrznej. Struktura ta ma za zadanie wypełnić powierzchnię stawową, odpowiednio ją dopasować, umożliwić ruch skrętny stawu skokowego, a do tego być amortyzatorem przy wstrząsach oraz przy pracy stawu kolanowego.
W jaki sposób dochodzi do uszkodzenia łąkotki?
W przypadku młodych, sprawnych osób do uszkodzenia dochodzi w wyniku zbyt dużego przeciążenia spowodowanego uprawianiem sportów. Poprzez przekroczenie fizjologicznych granic, jak również i zakresów ruchomości łąkotek, następuje uszkodzenie, które powoduje ból i dyskomfort, jednocześnie uniemożliwiając normalne poruszanie się.
W naszej klinice przeprowadza się dokładne badanie, które ma na celu wnikliwą analizę problemu i zastosowanie odpowiedniej metody leczenia. W przypadku uszkodzenia konieczna jest operacja. Wykonana przez zespół naszych specjalistów, z pewnością zagwarantuje wszystkim pacjentom pełne zadowolenie z zabiegu i szybki powrót do pełnej sprawności tuż po nim.
Artroskopowe leczenie łąkotki
W dzisiejszych czasach stosuje się przede wszystkim zabiegi małoinwazyjne, w których wykorzystuje się niewielką ingerencję, a uzyskuje się maksymalne efekty pracy. Wystarczy wykonać niewielkie nacięcia, by wprowadzić przez nie kamerę oraz miniaturowe instrumenty służące do wykonania zabiegu. Dzięki takiej operacji można ocenić wnętrze kolana i stan uszkodzenia, jednocześnie przeprowadzając przy tym odpowiednie wdrożenie leczenia.
Jak może wyglądać operacja? Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia łąkotki. W jednym przypadku wystarczy oczyszczenie, w innym częściowe wycięcie uszkodzonych fragmentów. Można zastosować także szycie łąkotki, jeśli jest taka możliwość lub całkowite jej usunięcie i wszczepienie implantu. Możliwości są naprawdę bardzo duże. Wystarczy jedynie odpowiednio dopasować metodę leczenia do danego pacjenta.
Nasza klinika – najwyższa jakość usług
Nasza klinika ortopedyczna w Szczecinie to miejsce, w którym można otrzymać najwyższą jakość usług, prowadzącą do uzyskania zamierzonego efektu. Dysponujemy najlepszym sprzętem i wykorzystujemy najnowocześniejsze metody, tak, aby każdy z naszych pacjentów mógł na nowo cieszyć się pełną sprawnością i doskonałą kondycją przez jak najdłuższy czas. To stanowi dla nas priorytet i na tym staramy się w pełni skupić, by osiągnąć pożądane efekty leczenia.
Umów wizytę