Endoprotezoplastyka – ratunek dla biodra oraz kolana

Rozmowa z dr. n. med. Albertem Stachurą

Czym jest endoprotezoplastyka?
Dr Albert Stachura
: To powszechnie wykonywany zabieg medyczny, mający na celu wszczepienie endoprotezy, która przejmuje funkcje uszkodzonego stawu. Endoprotezy są stosowane w leczeniu chorób zwyrodnieniowych, onkologicznych i urazów stawów. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest przywrócenie prawidłowej funkcji stawu.

Jakie są rodzaje endoprotez i jakie jest ich zastosowanie?

Dr Albert Stachura: Endoprotezy różnią się materiałem, budową i kształtem. Wybór odpowiedniej zależy od typu schorzenia i indywidualnych cech pacjenta. W naszej klinice specjalizujemy się m.in. w zabiegach wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego.

Jak wygląda kwalifikacja do endoprotezoplastyki?

Dr Albert Stachura: Wskazaniem do endoprotezoplastyki zwykle jest ból, zwłaszcza odczuwalny podczas ruchu. Zaawansowana choroba zwyrodnieniowa może prowadzić do sztywności i ograniczenia ruchomości stawu biodrowego lub kolanowego. Powyższym objawom towarzyszą zmiany widoczne w badaniach obrazowych (np. w badaniu RTG) świadczące o uszkodzeniu chorego stawu.

Indywidualna kwalifikacja do leczenia operacyjnego przeprowadzana jest wraz z lekarzem w trakcie wizyty po dokładnym badaniu ortopedycznym oraz analizie wyników badań dodatkowych.

A jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Dr Albert Stachura: Minimalizacja ryzyka powikłań związanych z endoprotezoplastyką wymaga odpowiednich działań przed wszczepieniem implantu. Należą do nich m.in.: badania laboratoryjne, konsultacje specjalistyczne, prawidłowa dieta oraz zorganizowanie wsparcia bliskich i odpowiedniego wyposażenia domu w okresie pooperacyjnym.

Dlaczego nie warto odkładać zabiegu?

Dr Albert Stachura: Z każdym zabiegiem wiąże się pewne ryzyko, jednakże może ono zostać zminimalizowane właściwym przygotowaniem do operacji. Wszczepiona endoproteza u znakomitej większości pacjentów zmniejsza dolegliwości bólowe oraz pozwala na powrót do codziennej aktywności. Dla choroby zwyrodnieniowej stawów charakterystyczny jest powolny, lecz stały rozwój. W jej przebiegu dochodzi do postępującego uszkodzenia kości, a w rezultacie odzyskanie pełnej sprawności staje się coraz trudniejsze wraz z upływającym czasem. Dlatego nie warto czekać z zabiegiem.

Po zabiegu: jak wygląda opieka i rehabilitacja?

Dr Albert Stachura: Po wszczepieniu endoprotezy przez pewien czas może utrzymywać się ból pooperacyjny. Ta dolegliwość może zostać łatwo opanowana środkami farmakologicznymi i z czasem zupełnie ustępuje. Należy unikać nadmiernego obciążania operowanej kończyny, a w przypadku nasilania się bólu lub występowania innych niepokojących objawów konieczny jest kontakt z lekarzem. 

W okresie pooperacyjnym niezbędna jest rehabilitacja, która umożliwi sprawny powrót do codziennej aktywności czy uprawiania sportu.

Niebagatelną rolę odgrywa też przygotowanie miejsca zamieszkania do powrotu po operacji. Wyposażeniem szczególnie przydatnym w domu po zabiegu mogą być kule łokciowe, skarpety antypoślizgowe oraz obuwie do rehabilitacji. Warto dokonać przemeblowania i pozbyć się rzeczy, które mogłyby spowodować potknięcie i upadek – chodników, kabli elektrycznych oraz tym podobnych przedmiotów leżących na podłodze.

Zapraszamy do naszej kliniki na endoprotezoplastykę stawu biodrowego lub kolanowego. Niezależnie od wieku, znajdziemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.